Gençlere Yoga Dersleri

Gençlere yoga dersleri

Gençlerle yoga dersleri (8-16 yaş)

Yoga duruşları ile farkındalık egzersizlerini birleştiren bu dersler, gençlere güçlü bir beden ve zihin oluşturma konusunda etkili bir rehberlik sunar. Gençler, beden hareketleri ve nefes egzersizleri yoluyla kendilerini tanıma ve özgüven oluşturma olanağı bulur. Zihinlerini sakinleştirip odaklayabilir; bedensel ve duygusal rahatlama yaşar, zorluklara sakince yaklaşıp sağlıklı çözümler üretmeyi öğrenir. Elbette tüm bunları oyunlar yoluyla, eğlenerek deneyimler 🙂

Yoga, gençlerin fiziksel olarak güç ve esnekliklerini, koordinasyon ve dengelerini arttırır. Kendi bedensel sınırlarına saygı duyarak, o sınırları nazikçe ve dikkatle esnetmelerine yardımcı olur.  Farkındalık egzersizleri, gençlerin beden ve zihinleriyle kurdukları bağı güçlendirir. Gençler kendi duygu ve düşüncelerini gözlemlemeyi, zihinsel özelliklerini fark edip kendilerine dışarıdan bakabilmeyi öğrenirler. Kendi beden ve zihinleriyle kurdukları güçlü bağ; gençlerde sıkça karşılaşılan depresyon, öfke ve kaygı bozuklukları gibi birtakım sorunların üstesinden gelebilmelerine katkı sunar.

Yoga, bireyin kendisinden yola çıkarak çevresiyle ve tüm dünyayla sağlıklı ve güçlü bağlar kurmasına olanak sunar. Gençler, her bireyin kendine özgü kimi özellikleri olduğunu öğrenir; kendilerinden farklı düşünce ve değerlere sahip kişileri yargılamamayı öğrenirler. Bu, aynı zamanda hem kendilerine, hem de çevrelerine sevgi ve şefkat duygusu geliştirmelerini sağlar.

Derslerimizde neler yapıyoruz?

  • Yoga asanaları (duruşlar ve hareketler)
  • Yoga pranayama (nefes farkındalığı ve nefes alıştırmaları)
  • Meditasyon (beden farkındalığı, duygu ve düşünceleri izleme, imgeleme çalışmaları)

 

Daha detaylı bilgi için, aşağıdaki formu kullanarak bana ulaşabilirsiniz.