fbpx

Şefkat çalışmaları, temelde kendimize ve çevremize iyi dilekler gönderdiğimiz uygulamalardır. En yaygın bilinen yöntem, kendimiz ve dışımızdaki tüm varlıklar için sağlıklı, huzurlu, güvende olmayı; acılardan, sıkıntılardan özgürleşmeyi dilemektir.

Bu uygulamalar; zihnimizin sakinleşmesine ve şefkat, özen, neşe, anlayış, sabır, özveri, empati geliştirmemize yardımcı olur. Korkularımızı, endişelerimizi hafifletip hayata daha umutla ve güvenle yaklaşmamızı sağlar. Aynı zamanda içinde bulunduğumuz çevrelerle güçlü bağlar kurmamızı sağlar. Bu uygulamayı özel kılan ise şu: İçimizdeki koşulsuz sevgiyi fiziksel, coğrafi, ekonomik, kültürel, toplumsal bariyerlerin çok ötesine taşıyabiliriz.

Düzenli uygulandığında, kendimizle ve çevremizle kurduğumuz ilişkinin derinden dönüşümüne de tanık olabiliriz. Kendimize ve diğer insanlara karşı eleştirel ve yargılayıcı olmak yerine daha şefkatle ve anlayışla yaklaşmayı öğreniriz.

 

Çocuklarla birlikte şefkat uygulamaları yapmak

Bize bu kadar faydalı olan şefkat uygulamalarını çocuklarla paylaşmayı kim istemez? Öncelikle, bu uygulamalarla, çocukların, zorlayıcı duygu ve düşüncelerini fark edip başa çıkabilmelerine yardım ediyoruz. Düşüncelerinin ve eylemlerinin karşılarındaki kişiler üzerindeki gücünü, etkisini öğretiyoruz. Ve belki de en önemlisi, bu hayatta sahip oldukları şeyleri takdir etme, değerini bilme farkındalığını kazandırıyoruz. Bu çalışmalar, onların daha huzurlu, neşeli, sağlıklı, özgüvenli olmalarına büyük katkı sağlıyor.

 

Bir şefkat uygulaması: Teşekkür Ağacı

Teşekkür Ağacı, çocuklarla birlikte yapabileceğiniz basit ve eğlenceli bir etkinlik. Bunun için gerekli malzemeler şunlar: Renkli kağıtlar (sarı, kırmızı, kahverengi..), istediğiniz renkte karton, makas ve yapıştırıcı (uhu, prit…).

  1. Kahverengi kağıdı alıp istediğiniz büyüklükte ve şekilde bir ağaç çizin. Burada çocuğunuzun yaratıcılığını destekleyin. İstediği renkte ve şekilde bir ağaç çizmeye yönlendirin. Çizim bittikten sonra dış kenarlarından dikkatlice keserek ağacı kağıttan çıkartın.
  2. Diğer renkli kağıtlardan yine istediğiniz şekilde ve sayıda yaprak oluşturun ve onları da kesip kenara koyun.
  3. Yapraklara çocuğunuzun sahip olduğu için minnettar olduğu şeyleri yazmasına veya çizmesine yardım edin. Eğer çok küçükse, bu işi onun adına siz de yapabilirsiniz.
  4. Oluşturduğunuz ağacı ve yapraklarını kartona yapıştırın.

İşte Teşekkür Ağacınız hazır! İsterseniz ağacın gövdesi ve dalları için renkli kağıt yerine, bahçeden topladığınız ağaç dallarını da kullanabilirsiniz. Bu ağacı hazırlarken yaratıcılığınızı ve hayal gücünüzü tamamen serbest bırakın. Sonuçlarına siz de şaşıracaksınız 😊

Çalışmalarımı takip edebileceğiniz diğer platformlar

Facebook Instagram LinkedIn SoundCloud Spotify

2 Yorum

Yorum yap...