fbpx

Gençlerle stres yönetimi programı (12-15/16-19 yaş)

Genç olmak gerçekten stresli olabilir. Stres belki de hayatının bu döneminde yaşadığın en yoğun his. Bir yanda okul, dersler, sınavlar; diğer yanda evin halleri, arkadaş ortamları… Seni kaygılandıracak çok çeşitli durumlar yaşıyorsun. Ama yalnız değilsin ve yaşam ne kadar stresli olursa olsun, sakinleşmek için yapabileceğin pek çok şey var!

Kendi içsel gücünü ve dayanıklılığını açığa çıkarmaya hazırsan, bu program tam sana göre 😊

Aynı programın tamamını veya belirli kısımlarını bireysel seanslar halinde almak istiyorsan, benimle iletişime geçebilirsin.

 
 

 

 
 
 
 

Detaylı bilgi ve kayıt için

bana buradan ulaşabilirsiniz

 
 

  Hakkımda

  Öğretmen ve öğrenciyim. Hayatımın 21 yılını çeşitli üniversitelerde araştırmalarla ve dersler vererek geçirdim. 8 yıldır ise yoga ve farkındalık (mindfulness) alanında yeni şeyler öğrenmeye ve bildiklerimi paylaşmaya gönül verdim. 

  Gençler İçin Stres Yönetimi Uygulama Kitabı

  Odaklanma becerisini artırmaya, zihni sakinleştirmeye, zorlayıcı duyguları yönetebilmeye yönelik farkındalık temelli uygulamalar

  Bu programa kimler katılabilir?

  • Sınavlar başta olmak üzere streslerini artıran durumların üstesinden gelebilmek isteyenler
  • Düşüncelerini izleyip olumsuz düşüncelerle mesafe kurabilmek isteyenler
  • Öfke, korku, kaygı gibi zorlayıcı duyguları yönetebilmek isteyenler
  • Bedenlerinde oluşan his ve duyumları fark edip beden farkındalıklarını güçlendirmek isteyenler
  • Dikkat sürelerini ve odaklanma becerilerini artırmak isteyenler
  • Kendileriyle ve çevreleriyle daha güçlü, sağlıklı bir bağ kurmak isteyenler

  Program Hakkında

  Buluşmalar

  Yüz yüze veya online

   
   

  Programın süresi

  Her hafta 1,5 saat, toplam 8 hafta 

  Programın amacı

  Bu program ile stresi sağlıklı bir şekilde yönetmeyi öğrenmeni; böylece gelişimin ve gerçek potansiyeline ulaşabilmene katkı sunmayı hedefliyorum. Derslerde yapacağımız farkındalık temelli uygulamalar yoluyla odaklanma kapasiteni artırmayı, belleğini güçlendirmeyi, kaygı, öfke, korku gibi zorlayıcı duyguları yönetebilmeyi ve böylelikle kendini sakinleştirmeyi öğreneceksin. Program sonrasında derslerde öğrendiğin tüm egzersizleri, ihtiyaç duyduğunda kendi kendine uygulayabileceksin. Dolayısıyla bu çalışmalar zor zamanlarında senin en güçlü destekçin haline gelecekler 😊

  Bu eğitimde neler yapıyoruz?

  • Bu programın içeriği Amy Saltzman, Gina Biegel, Dzung Vo ve Christopher Willard gibi alanın önde gelen uzmanları tarafından geliştirilen gençlere yönelik stres azaltma programları temel alınarak hazırlandı. 
  • Bu program boyunca farkındalık temelli çeşitli uygulamalar yoluyla stresimizi yönetmeyi öğreniyoruz.
  • Sinir sistemini dengelemeye yönelik çeşitli bedensel hareketler ve nefes teknikleri uyguluyoruz.
  • Stresin fizyolojisini tanıyıp o sırada bedenimizde ve beynimizde neler olduğuna yakından bakıyoruz.  
  • Zihnimiz ve bedenimiz arasındaki güçlü bağlantıyı keşfediyoruz. Bedene odaklı uygulamalar yoluyla bedenimizi daha yakından tanıyoruz. Bedenimizin verdiği mesajları dinledikçe ters giden durumları fark edip üstesinden gelebilme yollarını öğreniyoruz. 
  • Düşüncelerimizin ve duygularımızın stres seviyemiz üzerindeki etkilerini keşfediyoruz. Duygu ve düşüncelerimizi fark etme ve onlarla mesafelenme becerilerini geliştiriyoruz. Bu,  yaşadığımız olayları daha berrak görebilmemize ve diğer insanlarla daha sağlıklı ilişki kurabilmemize yardımcı oluyor.
  • Bizi strese sokan; acı çekmemize, mutsuz olmamıza sebep olan durumları derinlemesine inceleyip stresimizi azaltıcı farklı yollar araştırıyoruz. Böylelikle stresle başa çıkma becerilerimizi geliştiriyoruz.
  • Gündelik hayatta da kullanabileceğimiz basit egzersizler yoluyla evde, okulda ve sosyal hayatta stresli durumların kolaylıkla üstesinde gelebilmeyi öğreniyoruz.

  Programın işleyişi

  • Ebeveynin de dahil olduğu yaklaşık 1 saatlik tanışma ve tanıtım buluşması
  • 8 hafta boyunca haftada bir kez 1,5 saatlik buluşmalar
  • İhtiyaç halinde eğitmenle birebir görüşme
  • İkili ve grup çalışma ve paylaşımları
  • Günlük ev uygulamaları (10-15 dakika) ve ses kayıtları
  • Gençler İçin Stres Yönetimi: Farkındalık Temelli Uygulamalar kitabı – ücretsiz
  • Eğitici videolar
   
   

  Program içeriği

  Tanıtım/tanışma buluşması

  Bu buluşma, eğitmenle katılımcıların tanışması ve programın içeriği hakkında kısa bir bilgi paylaşımı amacını taşıyor. Dileyen aile üyeleri de bu buluşmaya katılabilir. 

   
   
   
   
   
   

  1. Hafta: Başlangıç: Bedenimize Gelmek

  2. Hafta: Şimdi’yi Kucaklamak: Nefesimizi İzlemek

  3. Hafta: Düşüncelerimizi İzlemek ve Olumsuz İç Ses

  4. Hafta: Neden Acı Çekeriz?

  5. Hafta: Zor Duyguların Üstesinden Gelmek

  6. Hafta: Stresi Yönetebilmek: Tepki Yerine Yanıtı Seçmek

  7. Hafta: İletişimde Farkındalık ve Şefkat

  8. Hafta: Bitiş… ve Yeni bir Başlangıç

   
   
   
   
   
   

  Bu programa katılan gençlerden...

  • “Bu programa başlarken amacım duygularımı kontrol etmek ve önemli kararlar alırken sakinleşerek karar almayı öğrenmekti. Bunu gerçekten öğrendim ve uygulamaya başladım. Başka bir amacım da sesli işlerde -sınav gibi- sakinleşmeyi ve odaklanmayı öğrenmekti. Ve bunu LGS’ de (liselere giriş sınavı) uyguladım. Derslerde yaptığımız uygulamalar eğlenceliydi ve bunları yaparken kendimi Jedi eğitimi alıyormuş gibi hissettim. Öğrendiğim bilgileri olabildiğince kullanacağım. Bu programın gerçekten yararlı olduğunu düşünüyorum.” (Mert, 14 yaş)

  • “Bu çalışmaya başlarken stresin yarattığı fiziksel ve mental yorgunluğu, gerginliği azaltmayı istiyordum. Yaptığımız farkındalık çalışmaları ve yoga sayesinde hem ani stres anlarında düşüncelerimi kontrol etmeyi hem de uzun vadede yorgunluğa neden olan gerginlik ile başa çıkmayı öğrendim.” (Zeynep, 17 yaş)

  • “Bu yıl yeni bir kursa başladım adı farkındalık. Aslında adından da anlaşılacağı üzere belli durumlarda dikkati, düşünceyi hatta duyguları bile anlamlandırmamıza ve farkındalığımızı duruma değil de içimize çekmemize yardımcı oluyor. Şahsen benim için çok yararlı oldu özellikle şu sınav stresi ile başa etmeme yardımcı oluyor. Bayağı hem de. Bazen duygular hakkında çalışıyoruz. Beni o kadar rahatlatıyor ki; olaya değil de, benim hissettiklerime dönünce olaya farkındalıkla tekrar yaklaşınca bakış açım fazlaca değişiyor. Bir de Erinç hocamız var. O kadar rahatlatıcı ve “peaceful” ki sana anlatamam.” (Zeynep, 14 yaş)

  • “Sevgili arkadaşım, bu mektubumda farkındalık hakkında konuşacağım. Öncelikle farkındalık, herhangi bir şeyin farkında olarak dikkatlice yapmak demektir. Biz farkındalıkta çok eğlenceli aktiviteler yapıyor ve stres atıyoruz. Bence gerçekten çok faydalı çalışmalar yapıyoruz. Ben gerçekten her hafta farkındalığa gitmekten çok zevk alıyorum. Özellikle yeme çalışmalarında çok eğleniyorum ve o yediğim şey, diğer yediklerimden daha lezzetli oluyor.” (Derin, 15 yaş)

  • “Sevgili arkadaşım, sana kendimi fark edip beni iyi hissettiren farkındalık aktivitesini anlatmak istiyorum. İlk olarak burada çok samimi ve kendini anlatmak için sıcak ve iyi bir ortam var. Ayrıca burada sınıf gibi zorlama bir ortam yok. Burada duygu, düşünce, nefes ve benzeri şeylere odaklanıyoruz. Benim en çok sevdiğim aktiviteler farkındalıkla yürüme ve yeme farkındalığı. O kadar rahatlıyorum ki.. Senin de bu ortamda bulunmanı isterdim. İstememin bir sebebi de sınavların başlaması. Yani senin burada olmanı ve rahat hissetmeni isterdim.” (Ezgi, 11 yaş)

  • “Farkındalıkla daha önce görmediğim ve dikkat etmediğim şeyleri gördüm. İçimdeki bastırılmış duyguları fark ettim. Etrafı daha iyi algılama ve inceleme gibi bir süper gücüm oldu. Karşındaki insanın nasıl hissettiğini, bir saniye sonra ne yapacağını bilir oldum. Bu sayede çok sayıda kavga ve tartışmadan kurtuldum ve karşımdakini daha iyi anladım. Her yerimin ağrıdığını, ama günün stresli temposuyla bunu bastırdığımı ve acıya alıştığımı fark ettim. Etrafa ve hayata daha geniş ve dikkatli bakmaya başladım. Hayatımın sınav-test-yemek-okul döngüsünde her Perşembeyi beklemeye başladım.” (Handan, 14 yaş)

  album-art