fbpx

Ayça Erinç Yıldırım

1998 yılında Hacettepe Üniversitesi Tarih bölümünden mezun oldum. Yüksek lisansımı Çukurova Üniversitesi Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim Dalı’nda, doktoramı ODTÜ Tarih Bölümü’nde tamamladım. Yaşamımdaki en büyük motivasyonlarımdan biri, ilgimi çeken konulara dair derin bir araştırma ve öğrendiklerimi paylaşma arzusu oldu. 21 yıl  boyunca akademik hayatımda sürdürdüğüm öğrencilik ve öğretmenlik işlerimi, 2015 yılından sonra yoga ve farkındalık (mindfulness) alanlarına taşıdım.  Bu yıllarda katılmaya başladığım vipassana inzivaları hayatımda önemli dönüm noktaları oldu. Farkındalık meditasyonunun kendimi keşfe ve dönüştürmeye dair güçlü etkisi ile bu alanda derinleşmeye yöneldim. Alanlarının önde gelen uzmanlarından çeşitli eğitimler aldım. 

Çeşitli yaş gruplarıyla bedensel ve farkındalık temelli çalışmalar yapıyorum. Özel olarak ilgi duyduğum kesim ise gençler. Ergenlik denilen, yaşamlarının erginleşme ve bağımsız bir birey olma süreçlerinde onlara eşlik etmeyi seviyorum.  Farkındalık alanında İzmir Ekonomi Üniversitesi, BBOM Meraklı Kedi İlkokulu ve Türkiye Zeka Vakfı gibi çeşitli eğitim kurumlarında eğitimler ve atölyeler düzenledim. Farkındalık çalışmalarının gençler ve yetişkinler üzerindeki bedensel ve zihinsel etkileri merak ettiğim başlıca konular arasında. Yoga ile meditasyonu buluşturan çalışmalar yapmaktan keyif alıyorum. Yoga yaparken beden ve zihnimize odaklanmayı, buralarda olan biteni fark etmeyi önemsiyorum.

Bir diğer tutkum ise dağlara tırmanmak. 1994 yılında Hacettepe Üniversitesi Dağcılık Kulübü ile başladığım ve daha sonra ODTÜ Dağcılık Topluluğu ile sürdürdüğüm tırmanış etkinlikleri, hayatımın önemli bir parçası oldu. Dağlarda olmanın getirdiği huzur ve dinginliği ve an’da kalabilmeyi, meditasyon aracılığıyla gündelik yaşamda buluşturmayı çok seviyorum.

 

Aldığım eğitimlerden bazıları şöyle:

2015 Kasım: Elif İşcan “200 Saatlik Kişisel Keşif Programı” (Yoga Eğitmenlik Eğitimi)

2017 Ocak: Devrim Akkaya “30 Saatlik Yin Yoga Hocalık Eğitimi”

2017 Ekim: UMASSMED “8 Hafta Online MBSR (Farkındalık Temelli Stres Azaltma) Programı”

2018 Temmuz: Christopher Willard “Mindfulness Based Interventions for Children and Teens”

2018 Kasım: Aylin Tokcan “9-16 Yaş, Ergen ve Gençlik Yogası Hocalık Eğitimi”

2020 Mayıs: Zeynep Aksoy  “Advayta Yoga Online Uzmanlık Programı”

2020 Temmuz: HİS Federasyonu “Yoga 1. Kademe Antrenör Yetiştirme Kursu”

2020 Eylül: Yoga Ed “Healthy Bodies, Healthy Minds: How to Teach Kids and Teens Yoga Class Online” Atölyesi

2021 Nisan: David Cornwell “Mindfulness Eğitimi”

2023 Mart: BBOM “Şiddetsiz İletişim Eğitimi”

2023 Ekim: Cem Şen “İçsel Simya Dersleri” (devam ediyor)

 

Instagram LinkedIn SoundCloud Spotify