fbpx

Yetişkinler İçin Farkındalık Programı

yetişkinlerle farkındalık

Yetişkinler için 8 haftalık farkındalık programı

Odaklanabilmek ve sakin kalabilmek, modern yaşamın en büyük zorlukları arasında yer alıyor. Aynı anda birden fazla işle ilgilenme alışkanlıklarımız yüzünden, tek bir işe odaklanabilmek neredeyse imkansız hale gelmiş durumda. Bu ise, “dağınık zihin” dediğimiz probleme yol açıyor.

Zamanımızın önemli bir kısmını, geçmişte yaşadıklarımız veya gelecek planlarımız kaplıyor. Oysa zihnimizin sürekli geçmiş ve gelecek arasında gidip gelmesi; mutsuzluk, gerginlik gibi içinden çıkamadığımız ruh hallerine girmemize sebep olur. Gündelik hayatımızda “şimdi”nin farkında olmak oldukça güç bir hale gelmiş durumda. 

Aynı anda birden çok iş yapma çabalarımız ve düşünceleri sürekli zihnimizde evirip çevirmelerimiz stresi artıran unsurların başında gelir. İşte bu kültürel koşullanmanın tam karşısında yer alan farkındalık; dikkatimizi dışarıda olup bitenlerden içimize çevirip şimdiki ana odaklanmamıza ve olaylara verdiğimiz tepkileri fark edip dönüştürmemize yardımcı olur.

 

Bu eğitimde neler yapıyoruz?

 • Bu programın içeriği, Jon Kabat-Zinn tarafından geliştirilen Mindfulness-Based Stress Reduction (Farkındalık Temelli Stres Azaltma/MBSR) adlı program temel alınarak hazırlandı.
 • 8 haftalık bu program boyunca farkındalığımızı geliştirici formal (yürüme, oturma, beden tarama) ve informal (farkındalıkla yeme, konuşma, dinleme, günlük aktiviteleri yapma) uygulamaları öğreniyoruz.
 • Gündelik hayatta da kullanabileceğimiz çeşitli egzersizler yoluyla daha sakin ve dikkatli olmayı öğreniyor ve bu becerileri geliştiriyoruz.
 • Beden temelli uygulamalar yoluyla bedenimizle daha güçlü bağ kurmayı öğreniyoruz. Bedenimizin verdiği mesajları dinledikçe ters giden durumları fark edip üstesinden gelebilme yollarını öğreniyoruz.
 • Çeşitli etkinlikler aracılığıyla duygu ve düşüncelerimizi fark etme ve onlara belirli bir mesafeden bakabilme becerilerini geliştiriyoruz. Bu farkındalık yaşadığımız olayları daha berrak görebilmemize; kendimizle ve diğer insanlarla daha sağlıklı ilişki kurabilmemize yardımcı oluyor.
 • Bizi strese sokan; acı çekmemize, mutsuz olmamıza sebep olan durumları derinlemesine inceleyip stresimizi azaltıcı farklı yollar araştırıyoruz. Böylelikle stresle başa çıkma becerilerimizi geliştiriyoruz.
 • Kendimize ve başkalarına karşı sevgi/şefkat duygusunu geliştirmeye yönelik çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmalar, ihtiyaç duyduğumuz sevgi, şefkat ve özeni kendimize göstermemize ve çevremizle daha güçlü bağlar kurmamıza yardımcı oluyor.

 

Programın işleyişi:

 • Yaklaşık 2 saatlik tanıtım atölyesi
 • 8 hafta boyunca haftada bir kez 1,5-2 saatlik buluşmalar
 • İkili ve grup çalışma ve paylaşımları
 • Günlük ev uygulamaları (15-20 dakika) ve ses kayıtları
 • Tüm uygulamaları içeren açıklamalı eğitim kitapçığı 
 • Eğitici videolar

 

Farkındalık çalışmalarıyla geliştirilen beceriler:

 • Dikkatin sürekliliği ve odaklanma kapasitesinde artış
 • Belleğin güçlenmesi
 • Zihnin sakinleşmesi
 • Gündelik hayatta ve ilişkilerde karşılaşılan sorunları çözme becerileri
 • Kaygı, öfke, korku gibi güçlü duyguları yönetebilme
 • Strese bağlı gelişen rahatsızlıklarda iyileşme

 

🍀Programı yüz yüze ve online olarak yürütüyorum. 

🍀Yüz yüze derslerde kontenjan 10, online derslerde ise 25 kişi ile sınırlıdır.

Yetişkin katılımcılardan gelen görüşler

“Günlük hayatın üzerimize yüklediği aşırı ve yapay stresten oldukça uzun süredir rahatsızdım. Herhangi bir şeye veya kendimize odaklanmamızı engelleyen yaşayış ve düşünce şeklinden bıkmıştım. Pek çok şeyi öğrenebildiğimiz gibi yeni düşünüş sistemlerini de öğrenebiliriz. Ancak bunun için çaba harcamak ve uygun bir metodoloji gerekiyor. Erinç Hocam’la farklı ülkelerde yaşadığımız için bu programı online olarak tamamladık. 8 haftalık program süresince zihnimi arındırmama ve sakinleştirmeme yardım eden pek çok yeni yöntem öğrendim. Bunları günlük hayatımda uyguladıkça etrafımı algılayış biçimimde değişiklikler gözlemledim. Bu nedenle, yaşamda farklı yolların mümkün olduğunu görmek isteyen herkese bu programı öneririm.” (Ferhat)

“Meditasyonun bilmeme, derslerdeki çalışmaları bir şekilde daha önce yapmış olmama rağmen, hiç bu kadar sistematik öğrenmediğimi fark ettim ve bu sistematik yaklaşım çok hoşuma gitti. Erinç’in yumuşak, ama güçlü bir şekilde alan tutar tavır ve yaklaşımı da iyi geldi. Grup halinde meditasyon yapmayı çok sevdiğimi fark ettim.” (Medine)

“Uygulamaları gün içinde yapabilirsem daha dinlenmiş oluyorum ve günüm daha güzel geçiyor. Farkındalıklı geçirdiğim anlar kesinlikle fazlasıyla arttı. Otomatik anlarım çok çok azaldı. Daha yavaş yiyerek daha azla doyuyorum. Gerginlik tipi baş ağrılarım azaldı.” (Sinem)

“Bu 8 haftalık farkındalık programında zihinsel kalıplarımı gözlemleyerek kendimi tanımayı ve de anlamayı çok yoğun deneyimledim. Özellikle duygu farkındalığı çalışması kendimle ilgili bir yargıyı olduğu gibi değiştirdi. Ayrıca dersin ses kayıtlarının her an elimin altında olması da hayatımı çok kolaylaştırdı. Kendim için yaptığım nadir iyi şeylerden ve uzunca bir süre öğrendiklerimin bana yol arkadaşlığı yapacağı inancındayım.” (Gözde)

” Bir yıl gibi bir süredir düzensiz aralıklarla farkındalık ve meditasyon uygulamaları yapıyordum ama sistemli yapamamaktan rahatsızdım. Bu eğitimle sistemli bir şekilde öğrenmeye ve pratiğe başladım. Öğrenme süreci, farkındalık kavramının hayatıma yerleşmesine ve bununla birlikte beynimin çalışma biçimini anlamama yardımcı oldu. Dönem dönem zorlandım ama programın sonunda beynimin ve bedenimin ilişkisini, duygularımı, düşüncelerimi çok daha iyi tanıyorum. Pratikte meditasyonu bir rutine oturtmanın keyfini yaşıyorum.” (Damla)

“8 haftalık meditasyonla farkındalık artırma çalışmaları gerçekten çok faydalı ve keyifliydi. Bu çalışmayı tamamladıktan sonra bulunduğum anda olup bitenlere ve etrafta var olanlara çok daha dikkat eder oldum. Hafızam çok kötü derdim, meğer farkındalığım azmış. Şimdi her şey daha akılda kalıcı. Çünkü ben daha çok farkına varıyorum. Ve yaşadığım her dakikanın farkına varmak, o anı kaçırmamış olmak aslında göreceli olarak ömrümü uzatıyor, bunu gördüm… ” (İlksen)

Daha detaylı bilgi için, aşağıdaki formu kullanarak bana ulaşabilirsiniz.