fbpx

Farkındalık Ne Demek?

Farkındalık Nedir? Farkındalık Ne Demek?

Farkındalık nedir?

Farkındalık, en genel anlamıyla kişinin dikkatini şimdiki zamana odaklayıp yaşadığı deneyimin bütünüyle farkında olmasıdır. Farkındalık, içinde bilinçli bir şekilde odaklanmanın ve yargısızca gözlemin yer aldığı bir bilinç halidir. Şimdiki zamanda var olmayı; düşüncelerimizi, duygularımızı ve hislerimizi onlara tepki vermeden gözlemlemeyi içerir.

Farkındalık türleri

Farkındalık, birçok farklı türe ayrılabilir. Aşağıdaki farkındalık örneklerini inceleyebilirsiniz.

Öz farkındalık

Öz farkındalık bir kişinin kendisi hakkında bilgi sahibi olma durumunu ifade ederken, sosyal farkındalık bir kişinin çevresindeki insanların ve olayların bilincinde olma durumunu belirtir.

Beden farkındalığı

Beden farkındalığı, bir kişinin kendi bedenine odaklanması ve bedeninde oluşan his ve duyumları fark etmesidir. Bu, kişinin bedeninde meydana gelen değişiklikleri algılamasını sağlar. Beden farkındalığı, kişinin bedenindeki gerginlik ve ağrıyı azaltarak rahatlamasına yardımcı olabilir. Ayrıca, kişinin kendi bedeniyle daha güçlü bir bağ kurmasını sağlar.

Zihinsel farkındalık

Zihinsel farkındalık, duygu ve düşüncelerimizin farkında olma durumunu ifade eder. Düşüncelerimize ve duygularımıza odaklanırken onlara kapılmamayı veya onlara alışkın olduğumuz şekilde tepki vermemeyi içerir. Bu, duygusal durumumuzun, düşüncelerimizi ve eylemlerimizi nasıl etkilediğini fark etmemize yardımcı olur. Aynı zamanda zorlayıcı duygulara daha dengeli ve sağlıklı bir şekilde yaklaşmamızı sağlar.

Farkındalık ne işe yarar?

Farkındalık uygulamalarının stres ve kaygıyı azaltmak, dikkati ve konsantrasyonu güçlendirmek ve öz farkındalığı geliştirmek gibi birçok faydası vardır.

Farkındalık üzerine yapılan araştırmalar, düzenli uygulama yapmanın çeşitli faydalarını ortaya koymuştur:

  1. Odaklanma süresinde artış: Farkındalık meditasyonu, kişilerin dikkati odaklama ve dikkat dağıtıcı unsurlara karşı dayanıklılık becerilerini geliştirmeye katkı sağlar.
  2. Belleğin güçlenmesi: Farkındalık, belleği güçlendirmede önemli bir işleve sahiptir. Araştırmalar, farkındalık programına katılan kişilerin beyinlerinin hafıza ile ilişkili olan alanında (hipokampüs) hacim artışı yaşandığını ortaya koyuyor.
  3. Stres ve kaygıda azalma: Çağımızın yaygın problemi olan kronik stres, pek çok zihinsel hastalığı beraberinde getiriyor. Farkındalık uygulamaları, stresli durumları daha kolay yönetebilmemize yardımcı olur. Strese bağlı oluşan depresyon ve kaygı bozukluğu riskini azaltır.
  4. Fiziksel sağlıkta iyileşme: Farkındalık aynı zamanda kronik kalp hastalıkları, romatizmal rahatsızlıklar, şeker, tansiyon, fibromiyalji gibi çeşitli hastalıklarda semptomların azalmasına katkı sağlar.
  5. Bilişsel kapasitenin gelişmesi: Farkındalık, odaklanma ve bellek kapasitemizde artışı desteklemenin yanında; daha esnek ve berrak bir zihne sahip olmamıza yardımcı olur. Özellikle düşüncelerimize dair farkındalık, ruminasyonun (tekrarlayan düşüncelerin zihinde sürekli dönmesi) azalmasına ve eski düşünme alışkanlıklarının değişmesine yardım eder.
  6. Duygu düzenlemede gelişim: Farkındalığın bir diğer faydası, duyguları tanıma ve yönetebilme becerilerini geliştirmesidir. Bu sayede daha az duygusal tepkiler vermemiz mümkün olur. Bu, zihinsel sağlığımızda önemli bir rol oynar.
  7. Güçlü ve sağlıklı ilişkiler: Farkındalık kişiler arası ilişkilere de olumlu yönde etki eder. Farkındalık uygulamaları, empati ve şefkatin güçlenmesine yol açar. Bireyler daha yargısız ve hatalara karşı anlayışlı olurken ilişkiler daha tatmin edici bir boyut kazanır.

Farkındalığımızı nasıl geliştirebiliriz?

Farkındalığı geliştirmenin birçok yolu vardır. En uygun yöntem ise, o anki kişisel amaç ve ihtiyaçlarınıza göre değişir. Bunu da uygulamaları düzenli yaptıkça zaman içinde keşfedebilirsiniz. İşte farkındalığınızı geliştirmek için uygulayabileceğiniz birkaç yöntem:

Farkındalık meditasyonu

Farkındalık meditasyonu, bedensel ve zihinsel farkındalığı geliştirmenin basit ve etkili bir yoludur. Dikkatinizi nefesiniz ve beden duyumlarınız gibi tek bir nesneye odaklamayı ve düşüncelerinizi ve duygularınızı yargısızca gözlemlemeyi içerir.

Farkındalık aktivitelerine katılma

Yoga, Tai Chi, Qigong gibi zihin-beden bağlantısını güçlendiren çalışmalar, farkındalığınızı geliştirmenize yardımcı olur. bu çalışmalar bir yandan kaslarınızı güçlendirip esnetirken, diğer yandan nefesinizin ve enerjinizin farkındalığını içerir. Bu aktiviteler bireyi fiziksel, zihinsel ve ruhsal açıdan destekler. Böylelikle sağlığınızı bütünsel olarak korumaya yardımcı olur.

Gündelik aktivitelerde farkındalık

Gündelik aktiviteleri yaparken geçmiş veya gelecek hakkında düşüncelere dalmak yerine o ana odaklanmak, farkındalığınızı geliştirmeye destek olur. Giyinmek, yemek yemek, yürümek, konuşmak veya dinlemek gibi günlük işlerinizde tüm dikkatinizi o ana vermeye çalışın ve mümkün olduğunca çoklu görevlerden (multi-tasking) kaçının.

Şükran pratiği

Minnettar olduğumuz şeylere odaklanmak, şimdiki zamanın daha çok farkında olmamıza yardım eder. Aynı zamanda hayatımızda bizi zorlayan durumların üstesinden daha kolay gelmemizi sağlar. Her gün minnettar olduğunuz birkaç şeyi günlüğünüze yazmayı veya bunları sevdiklerinizle paylaşmayı deneyebilirsiniz.

Teknoloji molaları

Ekranlarda çok fazla zaman harcamak dikkat dağıtıcı ve yıpratıcı olabilir, bu da farkındalığımızı zayıflatabilir. Düzenli teknoloji molaları vermeye çalışın ve bu molaları, doğada zaman geçirmek veya farkındalık meditasyonu uygulamak gibi farkındalığı geliştirici etkinlikler için kullanın.

Farkındalık Uygulamaları sayfamızda ayrıntılı bilgi ve daha fazla uygulamaya ulaşabilirsiniz.